אופיקס

מחשוב ענן – הסבר כללי , יתרונות וחסרונות .


מחשוב ענן – הסבר כללי , יתרונות וחסרונות .

 

מה זה מחשוב ענן ? – מחשוב ענן הינם שרותי מחשוב הניתנים למשתמש באמצעות מחשב או שרת מרוחק, אליו מתחבר המשתמש דרך רשת האינטרנט .

  

למה ענן או מה מקור השם ? – הביטוי "ענן" הוא דימוי לרשת האינטרנט  .

בתרשימי זרימה של מחשוב נוהגים לייצג את רשת האינטרנט בציור גרפי של ענן  .

 

איך הגענו לזה ? – התפתחות הטכנולוגיה המחשבית אפשרה עם השנים לייצר מחשבים חזקים מאוד ולחבר כמה מחשבים יחדיו להכפלת כח העיבוד . גם מערכות ההפעלה התפתחו ונוצרו מכונות "וירטואליות" ( לא ממשיות ) המאפשרות בעצם לחלק יחידה פיזית חזקה אחת לכמה מחשבים או שרתים וירטואליים ולשלוט בחלוקת המשאבים לכל יחידה . על גבי השרת הווירטואלי ניתן להתקין כל תוכנה, בדיוק כמו על שרת פיזי – Exchange, תוכנות הנהלת חשבונות, Active Directory, ERP או כל תוכנה אחרת.

התפתחות תקשורת האינטרנט והעלאת קצב הגלישה תורמים את חלקם ומאפשרים גישה מהירה לתשתיות אילו ממקומות מרוחקים ומצמצמים את הקשר למיקום הפיזי של התשתית או הלקוח .

 

 

אז מה יש היום ? - בבסיס מחשוב הענן עומדים שרתים פיזיים אשר מחוברים בניהם  ויוצרים מערך אחד עם כמות אדירה של כח עיבוד , זיכרון, שטח אחסון ורוחב פס גדול מאוד לתמיכה בכל התשתית . תשתית זו מושכרת ללקוחות באופן גמיש על פי הצורך , הדרישה והתקציב ב-3 מסלולים עיקריים .

 

 • IaasInfrastructure as a Service – תשתית כשירות. הצורה הבסיסית בה הלקוח מקבל תשתית בחוות שרתים  , במפרט טכני לבחירתו ובה הוא יכול לעשות כל שימוש ע"פ צרכיו ( לדוגמא כל חבילות האחסון בענן המוצעות ע"י גוגל , מיקרוסופט , בזק וכו' )  

 • Saas –  Software as a Service– תוכנה כשירות. במקום לרכוש תוכנה ולהתקינה על שרתים ועמדות מקומיות , מותקנת התוכנה על שרתי הספק ומתוחזקת על ידו . הלקוח מקבל שם משתמש וסיסמה ומשתמש בתוכנה בגישה מרחוק כשבסיס הנתונים של הלקוח נשמר על שרתי ספק התוכנה .  מודל זה הפך להיות נפוץ מאוד לאחרונה וכדוגמא ניתן למצוא תוכנות לניהול עסק , הנהלת חשבונות ,CRM , וכו' .

 • PaasPlatform as a Service – פלטפורמה כשירות. הענן מספק את התשתית , התוכנות ואת סביבת הפיתוח הנדרשת לפיתוח . פתרון זה נפוץ בקרב חברות הפיתוח ומיועד עבורם .  

 

 ואיך זה עוזר לעסקים קטנים – מגזר SMB  ? –

תשובה לשאלה זו תהיה בעצם פרוט של יתרונות המחשוב ענן בהתייחס לעסקים קטנים :

 • טכנולוגיה מתקדמת על תשתיות יקרות במחיר זול ובמסלולי השכרה ע"פ שימוש . בעבר טכנולוגיות מתקדמות היו נגישות לחברות גדולות בלבד ועל מנת ליהנות מהן נדרשו השקעות גדולות בחומרה , תוכנה ומשאבי אנוש מתקדמים טכנולוגית להקמה ותחזוקה . נכון להיום התשתית מוקמת ומתוחזקת כך שעסק קטן יכול להשתמש בטכנולוגיה חדשנית ביותר ובמסלול כספי נוח של השכרה חודשית במינון הרצוי ובאופן גמיש לצרכיו בכל רגע נתון .

 • זמינות מלאה – מחשוב ענן הופך את המידע לזמין בכל עת ומכל מקום . כך שאם עד עכשיו היינו צריכים להיות נוכחים פיזית במקום העבודה , הרי ששירותי ענן מאפשרים לנו גישה לסביבת העבודה מכל מקום ובכל זמן , כל שנדרש הוא מחשב (טלפון סלולארי, טאבלט וכו) וחיבור לאינטרנט .

 • חיסכון ברכישת ציוד . ניתן לשכור כח מחשוב ע"פ צרכים ללא צורך ברכישה והשקעה כספית מכבידה . Infrastructure as a Service) IaaS - תשתית כשירות).

 • גמישות גבוהה עם משאבי מחשוב ע"פ הצורך - כאשר מערך המחשוב שלנו נמצא בענן, הוספת משאבים בשעת הצורך זמינה מידית בלחיצת כפתור ואינה מחייבת לטווח ארוך . ניתן להרחיב גם לפרויקטים זמניים ולצמצם עם סיומם .

 • ניתוק הקשר בין הוצאת הון למערך המחשוב – במקום להחזיק שרתים כנכס יקר, ולהידרש להוצאת הון אחת לכמה שנים, מערך המחשוב הופך להוצאה משתנה שניתן לתכנן באופן קבוע.

 • אבטחת מידע . – נכון זה יתרון ולא חיסרון . בהנחה שבחרנו בספק מהימן , מקצועי ואמין ( מיקרוסופט , אמזון וכדומה ) , אבטחת המידע מבוצעת ברמה מקצועית וטכנולוגית גבוהה מאוד ולמעשה רוב החברות המקימות שרת מקומי לא ישקיעו את המשאבים הנדרשים על מנת להגיע לרמת הגיבוי והאבטחה שמציעים ספקי מחשוב הענן הגדולים .

 יש גם חסרונות .

 • התלות בספק ובאינטרנט .  כל מידע היושב בענן ולא על המחשב מקומית הופך תלוי לגמרי בשרותי הענן ובאינטרנט. במקרה של תקלה בתקשורת , באינטרנט או בשרתים של ספק מחשוב הענן הגישה למידע חסומה .

 • מהירות הנגישות למידע . העבודה מול הענן מבוצעת בעצם בתהליך של הורדת מידע והעלאת מידע כל הזמן . ברוב המקרים העבודה תהיה איטית יותר מאשר על שרת מקומי המחובר לרשת קווית מקומית .

 • עלויות . נושא מורכב וללא תשובה חד משמעית . התשובה תהיה בד"כ תלויה ברצון איש המכירות העומד מול הלקוח ולכן יש לשים לב ולבדוק בקפידה . בד"כ מחשוב בענן יהיה יקר יותר ממחשוב מקומי אולם ללקוחות מסוימים הוא טומן בחובו יתרונות שחוסכים הרבה עבודה וזמן יקר ולכן הופך להיות כלכלי מאוד .

  

בסופו של עניין וכהמלצה מסכמת נוכל לומר כי מחשוב ענן הוא בהחלט העתיד ונכון לרגע זה כדאי לכל עסק לבדוק מה אפשר להעביר לענן וליהנות מהיתרונות ומה כדאי להשאיר מקומית על מנת להתגבר על החסרונות . המינון הנכון יהיה שונה לכל עסק בהתאם לצרכיו , ונכון רק עבורו ולא ככלל .