אופיקס

מקרנים


שיקולים בבחירת מקרן !
על מנת לנסות לעזור במעט לדעת איך בוחרים מקרן, ריכזנו במאמר זה מספר נקודות חשובות.
מכיוון ש"אופיקס" הינה מרכז שרות לעסקים, מתמקד מאמר זה בעיקר בהיבטים עסקיים ופחות בשימושים ביתיים למרות החוויה הקולנועית שמספק מוצר כמו מקרן או ברקו (כפי שהוא נקרא בידי רבים).
 מקרן, מקרנים וגם ברקו - ההבדלים : מילון מונחים כללי וגם טיפים לרכישה נכונה של מקרן !
מקרן ולא "ברקו " או "מקרן ברקו"
ברקו הינו שם המותג של אחת מהחברות אשר מייצרות מקרנים. חברת ברקו הייתה למעשה בין החברות הראשונות שייצרו מקרנים, וכך, כמו במקרה של פריג'דר, פלאפון, ג'יפ ועוד, נטמע שם המותג בשפת הצרכנים והוחלף בשם המוצר. עדיין ניתן לרכוש מקרנים מתוצרת חברת ברקו אולם מקרנים אילו הינם ייחודיים, יקרים ואינם כלכליים לשימוש הנפוץ והמקובל.
עוצמת הארה
ככל שעוצמת ההארה שמפיק המקרן גבוהה יותר התמונה תהיה בהירה יותר, ברורה וחדה יותר. עוצמת האור במקרנים נמדדת ב"אנסי לומנס"  ANSI lumens)). עוצמת אור גבוהה מאפשרת הצגה במקומות מוארים יותר, במקביל לקבלת תמונה גדולה יותר. 
רזולוציית מקרן
רזולוציה היא בעצם מספר הפיקסלים בהם משתמש המקרן כדי ליצור תמונה. ככל שבתמונה יהיו יותר פיקסלים כך הרזולוציה תהיה גבוהה יותר וכך גם התמונה תהיה איכותית חדה וברורה יותר. יצרני מקרנים מפרטים 2 נתונים חשובים : רזולוציה בסיסית (טבעית) ורזולוציית דחיסה (מקסימלית).
רזולוציה בסיסית (טבעית – NATIVE )
נתון המציין מספר הפיקסלים המובנים עבור מקרן מסויים לאורך ולרוחב התמונה.

רזולוציית דחיסה
על מנת להציג תמונה ממקור ברזולוציה גבוהה יותר מרזולוציית מקרן טבעית, מוטמעת במקרנים טכנולוגיית דחיסה. טכנולוגיית הדחיסה משמיטה באופן חכם חלק מהפיקסלים בתמונה באופן שהפגיעה באיכות התמונה תהיה מינימאלית ככל שניתן. יצרני מקרנים מפרסמים את הרזולוציה המקסימאלית אותה המקרן מסוגל לקבל ולהקרין לאחר שהתמונה עברה דחיסה.
להצגת פרזנטציות כדוגמת PowerPoint  או תמונות, סרטוני אינטרנט וכדומה, רזולוציה בסיסית נפוצה וזולה של 800X600 תספיק בהחלט. לשימושים אחרים ולמקרים בהם איכות פרטים חשובה יש לבחור ברזולוציות הגבוהות יותר. לשימושים איכות גבוהה ולהקרנת סרטי HD  כדאי לשקול מקרן התומך בהצגת שידור HD והוא בעל התקן 720p או 1080i.

טכנולוגיית הקרנה – LCD  מול DLP

מקרנים בטכנולוגיית DLP ומקרנים בטכנולוגיית LCD טכנולוגיית LCD הינה השיטה הוותיקה יותר המשתמשת ב- 3 פנלי LCD להפרדת הצבעים. DLP הינה טכנולוגיה חדשה יותר המשתמשת בשבב של חברת Texas Instruments להפרדת הצבעים. התחרות בין שתי הטכנולוגיות הובילה לשיפורים רבים וצמצמה את ההבדלים ביניהם, עד כי לא תמיד ניתן להבחין בהבדלי התצוגה בין הסוגים. LCD: מתאפיין בתמונה בהירה ונאמנות לצבעי המקור בעוד מקרנים מסוג DLP מתאפיינים ביחס ניגודיות גבוה ובתמונת וידיאו חלקה, ובשל כך, שימושיים יותר במקרנים במיועדים לתאטרון ביתי. לשימושים עסקיים נפוצים לא מצאנו הבדלים הראויים לתשומת לב או דגש על טכנולוגיית ההקרנה.

יחס ניגודיות 
היחס בין מדידת עוצמת האור שמופקת בעת הצגת הלבן החזק ביותר אל מול אלה המוצגות עבור שחור. המציאות לימדה אותנו כי התוצאות בנתון זה אינם תמיד מצביעות על שיפור באיכות התמונה ולכן קשה לנו להמליץ של יחס זה כמדד אובייקטיבי.
נקודות נוספות שרצוי להקפיד עליהם בעת רכישת מקרן
גודל התמונה המבוקש - לחלק מהמקרנים יש אפשרות לזום מסוים (הגדלה והקטנה של התמונה), אולם ברוב המקרים השליטה המהותית יותר בגודל התמונה מושגת ע"י שינוי מרחק ההקרנה. ככל שהמקרן רחוק יותר מהמסך כך התמונה תהיה גדולה יותר ולהיפך. קיימים דגמים בעלי עדשות מיוחדות ( צרה או רחבה ) וגם מקרנים עם אפשרות להחלפה ובחירת עדשה בהתאם לצרכים.
ניידות - משקל מקרן – והאם המקרן מסופק עם תיק נשיאה או ללא.  
אורך חיי המנורה - לחלק מהמקרנים מצב חיסכון המאריך את חיי המנורה.
אחריות לתשומת ליבכם ! בדר"כ אחריות על המנורה שונה מהאחריות על שאר החלקים במקרן. בנקודה זו חייבים אנו להמליץ לא לרכוש מוצר או מותג לא ידוע או מיבואן לא מוכר. הניסיון מראה כי תקלה במקרן שאינו תחת אחריות אינה כלכלית לתיקון, בפרט במקרנים הזולים, ולכן כל רכישה שאינה מגובה באחריות ראויה אינה מומלצת ואינה כלכלית.
יחס תמונה – קיימות שתי קטגוריות עיקריות. יחס 4/3 (4 רוחב, 3 גובהה - פורמט ותיק יותר) ויחס של 16/9 (16 רוחב - 9 גובהה), פורמט רחב וחדש יותר שהופך לנפוץ לאחרונה.
רמקולים - חלק מהדגמים כוללים רמקולים מובנים, אולם הם קטנים, עוצמת השמע נמוכה ואיכות השמע ירודה. מוטב להשתמש במקרן לצורך התמונה ולחבר את השמע למגבר, רמקולים או בידורית נפרדת.
חיבורים במקרן - ( כניסות ויציאות ) מקרנים מצוידים במגוון חיבורים למכשירים לצורך קבלת המידע ולשליטה ובקרה מרוחקת. החיבורים שונים ממקרן למקרן ויש לוודא כי החיבורים המבוקשים קיימים בהתאם לצורך השימוש.
אביזרים נלווים עבור מקרנים – שלט, כבלים, תיק, סוללות וכדומה.
משטח ההקרנה של מקרן -  איכות התמונה מושפעת גם מהמשטח שעליו היא מוקרנת – קיר או מסך. הקרנה על מסך המיועד לכך תציג תמונה טובה יותר באופן מהותי. במידה ואפשר השתמשו במסך מתאים ותתווכחו לדעת כי התוצאות טובות משמעותית מהקרנה על קיר.
התקנת מקרן – התקנת מקרנים על התקרה אינה משימה של מה בכך. נשמח להציע לכם אביזרים והתקנת מקרנים בהתאם לצרכים.
צוות השרות והמכירות של אופיקס מ.ש.ל. בע"מ ישמחו לעמוד לרשותכם בכל עת להמשך טיפול ולפרטים נוספים !